MC9328MX21DVM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 289-LFBGA |
| Supplier Device Package | 289-PBGA (17x17) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.0V |
| Speed | 266MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | USB 1.x (2) |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MC9328MX21DVM is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (TA), Package / Case: 289-LFBGA, Supplier Device Package: 289-PBGA (17x17).
This device comes in a 289-LFBGA package.
FPGACenter currently has 39.626 units of MC9328MX21DVM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC9328MX21DVM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.626 units of MC9328MX21DVM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC9328MX21DVM available in?
The MC9328MX21DVM by NXP Semiconductors is available in a 289-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC9328MX21DVM?
Unit pricing for MC9328MX21DVM starts at $17.34 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.