MCHC11F1CFNE3
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 68-PLCC (24.21x24.21) |
| Peripherals | POR, WDT |
| Number of I/ O | 30 |
| Speed | 3MHz |
| E E P R O M Size | 512 x 8 |
| Core Processor | HC11 |
| R A M Size | 1K x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | SCI, SPI |
| Program Memory Size | - |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.75V ~ 5.25V |
| Data Converters | A/D 8x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MCHC11F1CFNE3 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 68-LCC (J-Lead).
This device comes in a 68-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 891 units of MCHC11F1CFNE3 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCHC11F1CFNE3 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 891 units of MCHC11F1CFNE3 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCHC11F1CFNE3 available in?
The MCHC11F1CFNE3 by NXP Semiconductors is available in a 68-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCHC11F1CFNE3?
Unit pricing for MCHC11F1CFNE3 starts at $59.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.