MCHC908QT4VDWE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Number of I/ O | 5 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | HC08 |
| R A M Size | 128 x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | - |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 4x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MCHC908QT4VDWE is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.564 units of MCHC908QT4VDWE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCHC908QT4VDWE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.564 units of MCHC908QT4VDWE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCHC908QT4VDWE available in?
The MCHC908QT4VDWE by NXP Semiconductors is available in a 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCHC908QT4VDWE?
Unit pricing for MCHC908QT4VDWE starts at $24.07 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.