MCHC908QY2CDWER
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Number of I/ O | 13 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | HC08 |
| R A M Size | 128 x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | - |
| Program Memory Size | 1.5KB (1.5K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 4x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCHC908QY2CDWER is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.823 units of MCHC908QY2CDWER in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCHC908QY2CDWER in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.823 units of MCHC908QY2CDWER in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCHC908QY2CDWER available in?
The MCHC908QY2CDWER by NXP Semiconductors is available in a 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCHC908QY2CDWER?
Unit pricing for MCHC908QY2CDWER starts at $8.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.