MIMXRT1024CAG4B
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 90 |
| Speed | 396MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| R A M Size | 256K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 19x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | RT1024 |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIMXRT1024CAG4B is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 144-LQFP.
This device comes in a 144-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 17.352 units of MIMXRT1024CAG4B in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIMXRT1024CAG4B in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 17.352 units of MIMXRT1024CAG4B in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIMXRT1024CAG4B available in?
The MIMXRT1024CAG4B by NXP Semiconductors is available in a 144-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIMXRT1024CAG4B?
Unit pricing for MIMXRT1024CAG4B starts at $5.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.