MIMXRT1062CVL5BR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 196-LFBGA |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 528MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Series | RT1060 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| R A M Size | 1M x 8 |
| Numberof I/ O | 127 |
| Program Memory Type | ROM |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 20x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.15V ~ 1.26V, 3V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIMXRT1062CVL5BR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 196-LFBGA, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT, Speed: 528MHz.
This device comes in a 196-LFBGA package.
FPGACenter currently has 4.500 units of MIMXRT1062CVL5BR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIMXRT1062CVL5BR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.500 units of MIMXRT1062CVL5BR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIMXRT1062CVL5BR available in?
The MIMXRT1062CVL5BR by NXP Semiconductors is available in a 196-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIMXRT1062CVL5BR?
Unit pricing for MIMXRT1062CVL5BR starts at $9.71 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.