MIMXRT117HDVMAA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 289-LFBGA |
| Supplier Device Package | 289-LFBGA (14x14) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/ O | 13 |
| Speed | 400MHz, 1GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4, Cortex®-M7 |
| R A M Size | 2M x 8 |
| Program Memory Type | ROM |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.1V ~ 1.15V |
| Data Converters | A/D 20x12b SAR; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | RT1170 |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIMXRT117HDVMAA is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 95°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 289-LFBGA.
This device comes in a 289-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.299 units of MIMXRT117HDVMAA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIMXRT117HDVMAA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.299 units of MIMXRT117HDVMAA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIMXRT117HDVMAA available in?
The MIMXRT117HDVMAA by NXP Semiconductors is available in a 289-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIMXRT117HDVMAA?
Unit pricing for MIMXRT117HDVMAA starts at $10.15 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.