NVT4558HKX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-XFQFN |
| Output Type | Open Drain |
| Supplier Device Package | 10-XQFN (1.4x1.8) |
| Number of Circuits | 1 |
| Data Rate | 10MHz |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Voltage - V C C A | 1.08 V ~ 1.98 V |
| Voltage - V C C B | 1.62 V ~ 3.6 V |
| Packaging | Dasenic-Reel® |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NVT4558HKX is a translators & level shifters in the Bus Interface family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-XFQFN.
This device comes in a 10-XFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.575 units of NVT4558HKX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NVT4558HKX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.575 units of NVT4558HKX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NVT4558HKX available in?
The NVT4558HKX by NXP Semiconductors is available in a 10-XFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NVT4558HKX?
Unit pricing for NVT4558HKX starts at $0.3960 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.