P3S0200GMX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-XFQFN |
| Type | Bus Switch |
| Supplier Device Package | 10-XQFN (1.55x2) |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3.6V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Circuit | 2 x 1:2, 2 x 2:1 |
| Independent Circuits | 2 |
| Packaging | Dasenic-Reel® |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The P3S0200GMX is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-XFQFN.
This device comes in a 10-XFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.736 units of P3S0200GMX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the P3S0200GMX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.736 units of P3S0200GMX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the P3S0200GMX available in?
The P3S0200GMX by NXP Semiconductors is available in a 10-XFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for P3S0200GMX?
Unit pricing for P3S0200GMX starts at $0.7380 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.