PCA9615DPZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Supply | 16µA |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Number of Channels | 2 |
| Supplier Device Package | 10-TSSOP |
| Data Rate ( Max) | 400MHz |
| Output | 2-Wire Bus |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3V, 3V ~ 5.5V |
| Input | 2-Wire Bus |
| Delay Time | 150ns |
| Signal Conditioning | - |
| Capacitance - Input | 6 pF |
| Applications | I²C |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PCA9615DPZ is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.260 units of PCA9615DPZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PCA9615DPZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.260 units of PCA9615DPZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PCA9615DPZ available in?
The PCA9615DPZ by NXP Semiconductors is available in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PCA9615DPZ?
Unit pricing for PCA9615DPZ starts at $2.23 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.