PCF8564AU/5BB/1,01
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Real Time Clocks |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Type | Clock/Calendar |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Supplier Device Package | Die |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 1V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Current - Timekeeping ( Max) | 0.6µA ~ 0.75µA @ 2V ~ 5V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PCF8564AU/5BB/1,01 is a real-time clocks (rtc) in the Oscillators & Timers family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Real Time Clocks, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Watchdog Timer, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a Die package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.105 units of PCF8564AU/5BB/1,01 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PCF8564AU/5BB/1,01 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.105 units of PCF8564AU/5BB/1,01 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PCF8564AU/5BB/1,01 available in?
The PCF8564AU/5BB/1,01 by NXP Semiconductors is available in a Die package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PCF8564AU/5BB/1,01?
Unit pricing for PCF8564AU/5BB/1,01 starts at $1.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.