PN7412AUHN/C300Y
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad |
| Interface | I²C, SPI, UART, USB |
| Supplier Device Package | 64-HVQFN (9x9) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 1.95V, 3V ~ 3.6V |
| Number of I/ O | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| R A M Size | 12K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH (160kB) |
| Controller Series | PN7412 |
| Applications | NFC Microcontrollers |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PN7412AUHN/C300Y is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad.
This device comes in a 64-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.238 units of PN7412AUHN/C300Y in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PN7412AUHN/C300Y in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.238 units of PN7412AUHN/C300Y in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PN7412AUHN/C300Y available in?
The PN7412AUHN/C300Y by NXP Semiconductors is available in a 64-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PN7412AUHN/C300Y?
Unit pricing for PN7412AUHN/C300Y starts at $4.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.