PTN3816EWY
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFLGA Exposed Pad |
| Current - Supply | 250mA |
| Type | ReDriver |
| Number of Channels | 4 |
| Supplier Device Package | 36-HWFLGA (2.1x6) |
| Data Rate ( Max) | 20Gbps |
| Output | Differential |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| Input | Differential |
| Delay Time | 70ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization |
| Capacitance - Input | 10 pF |
| Applications | DisplayPort |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PTN3816EWY is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 36-WFLGA Exposed Pad.
This device comes in a 36-WFLGA Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 25.072 units of PTN3816EWY in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PTN3816EWY in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 25.072 units of PTN3816EWY in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PTN3816EWY available in?
The PTN3816EWY by NXP Semiconductors is available in a 36-WFLGA Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PTN3816EWY?
Unit pricing for PTN3816EWY starts at $1.04 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.