S32G254AABK1VUCR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 525-FBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 525-FCPBGA (19x19) |
| Voltage - I/ O | 1.2V, 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Speed | 400MHz, 1GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A53, ARM® Cortex®-M7 |
| Number of Cores/ Bus Width | 3 Core, 64-Bit/2 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON |
| R A M Controllers | DDR3L, LPDDR4 |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 1/2.5Gbps (4) |
| U S B | USB 2.0 OTG (1) |
| Security Features | ARM TZ, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox, Secure Memory, XRDC |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Additional Interfaces | DMA, FlexRay, GPIO, I²C, LINbus, MMC/SD, PCIe, SPI, UART |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S32G254AABK1VUCR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 525-FBGA, FCBGA.
This device comes in a 525-FBGA, FCBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.635 units of S32G254AABK1VUCR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S32G254AABK1VUCR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.635 units of S32G254AABK1VUCR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S32G254AABK1VUCR available in?
The S32G254AABK1VUCR by NXP Semiconductors is available in a 525-FBGA, FCBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S32G254AABK1VUCR?
Unit pricing for S32G254AABK1VUCR starts at $169.74 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.