S32K324EHT1MPBSR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 172-QFP |
| Peripherals | DMA, I²S, Serial Audio, WDT |
| Speed | 160MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, FlexIO, I²C, I³C, LIN, QSPI, SAI, SPI, UART/USART |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| R A M Size | 512K x 8 |
| Numberof I/ O | 218 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Data Converters | A/D 24x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S32K324EHT1MPBSR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 172-QFP, Peripherals: DMA, I²S, Serial Audio, WDT, Speed: 160MHz.
This device comes in a 172-QFP package.
FPGACenter currently has 2.116 units of S32K324EHT1MPBSR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S32K324EHT1MPBSR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.116 units of S32K324EHT1MPBSR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S32K324EHT1MPBSR available in?
The S32K324EHT1MPBSR by NXP Semiconductors is available in a 172-QFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S32K324EHT1MPBSR?
Unit pricing for S32K324EHT1MPBSR starts at $43.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.