S32K324EHT1VMMSR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Peripherals | CANbus, Ethernet, FlexIO, I²C, I³C, LIN, QSPI, SAI, SPI, UART/USART |
| Speed | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | 160MHz |
| Series | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | -40°C ~ 105°C |
| Operating Temperature | Internal |
| Numberof I/ O | DMA, I²S, Serial Audio, WDT |
| Program Memory Type | 4MB (4M x 8) |
| Core Size | ARM® Cortex®-M7 |
| E E P R O M Size | Flash |
| Data Converters | 2.7V ~ 5.5V |
| Oscillator Type | A/D 24x12b |
| Program Memory Size | 218 |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 512K x 8 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S32K324EHT1VMMSR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Peripherals: CANbus, Ethernet, FlexIO, I²C, I³C, LIN, QSPI, SAI, SPI, UART/USART, Speed: 32-Bit Dual-Core, Connectivity: 160MHz.
FPGACenter currently has 1.403 units of S32K324EHT1VMMSR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S32K324EHT1VMMSR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.403 units of S32K324EHT1VMMSR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for S32K324EHT1VMMSR?
Unit pricing for S32K324EHT1VMMSR starts at $45.84 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.