S912XEG128BCAL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 112-LQFP |
| Supplier Device Package | 112-LQFP (20x20) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 91 |
| Speed | 50MHz |
| E E P R O M Size | 2K x 8 |
| Core Processor | HCS12X |
| R A M Size | 12K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.72V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S912XEG128BCAL is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 112-LQFP.
This device comes in a 112-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 54.028 units of S912XEG128BCAL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S912XEG128BCAL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 54.028 units of S912XEG128BCAL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S912XEG128BCAL available in?
The S912XEG128BCAL by NXP Semiconductors is available in a 112-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S912XEG128BCAL?
Unit pricing for S912XEG128BCAL starts at $3.01 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.