S912XEG384AVAL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 112-LQFP |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 50MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI |
| Series | HCS12X |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | HCS12X |
| R A M Size | 24K x 8 |
| Numberof I/ O | 91 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| E E P R O M Size | 4K x 8 |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.72V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S912XEG384AVAL is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 112-LQFP, Peripherals: LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 50MHz.
This device comes in a 112-LQFP package.
FPGACenter currently has 695 units of S912XEG384AVAL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S912XEG384AVAL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 695 units of S912XEG384AVAL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S912XEG384AVAL available in?
The S912XEG384AVAL by NXP Semiconductors is available in a 112-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S912XEG384AVAL?
Unit pricing for S912XEG384AVAL starts at $39.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.