S912ZVC19AMKHR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 64-LQFP Exposed Pad |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 32MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Series | S12 MagniV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | S12Z |
| R A M Size | 12K x 8 |
| Numberof I/ O | 42 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| E E P R O M Size | 2K x 8 |
| Data Converters | A/D 16x10b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 192KB (192K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 5.5V ~ 18V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S912ZVC19AMKHR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 64-LQFP Exposed Pad, Peripherals: DMA, LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 32MHz.
This device comes in a 64-LQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.993 units of S912ZVC19AMKHR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S912ZVC19AMKHR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.993 units of S912ZVC19AMKHR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S912ZVC19AMKHR available in?
The S912ZVC19AMKHR by NXP Semiconductors is available in a 64-LQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S912ZVC19AMKHR?
Unit pricing for S912ZVC19AMKHR starts at $17.07 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.