S9S08AW48E5VFDE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 40MHz |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
| Series | S08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | S08 |
| R A M Size | 2K x 8 |
| Numberof I/ O | 38 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 48KB (48K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S9S08AW48E5VFDE is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 48-VFQFN Exposed Pad, Peripherals: LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 40MHz.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.942 units of S9S08AW48E5VFDE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S9S08AW48E5VFDE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.942 units of S9S08AW48E5VFDE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S9S08AW48E5VFDE available in?
The S9S08AW48E5VFDE by NXP Semiconductors is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S9S08AW48E5VFDE?
Unit pricing for S9S08AW48E5VFDE starts at $18.75 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.