S9S12ZVL16AMLCR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 32MHz |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Series | S12 MagniV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | S12Z |
| R A M Size | 1K x 8 |
| Numberof I/ O | 19 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| E E P R O M Size | 128 x 8 |
| Data Converters | A/D 6x10b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3.5V ~ 40V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S9S12ZVL16AMLCR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 32-LQFP, Peripherals: LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 32MHz.
This device comes in a 32-LQFP package.
FPGACenter currently has 759 units of S9S12ZVL16AMLCR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S9S12ZVL16AMLCR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 759 units of S9S12ZVL16AMLCR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S9S12ZVL16AMLCR available in?
The S9S12ZVL16AMLCR by NXP Semiconductors is available in a 32-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S9S12ZVL16AMLCR?
Unit pricing for S9S12ZVL16AMLCR starts at $8.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.