SCF5235F4CVM150
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Supplier Device Package | 256-MAPBGA (17x17) |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Number of I/ O | 97 |
| Speed | 150MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | Coldfire V2 |
| R A M Size | 64K x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | - |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.4V ~ 1.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SCF5235F4CVM150 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 256-LBGA.
This device comes in a 256-LBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.953 units of SCF5235F4CVM150 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SCF5235F4CVM150 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.953 units of SCF5235F4CVM150 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SCF5235F4CVM150 available in?
The SCF5235F4CVM150 by NXP Semiconductors is available in a 256-LBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SCF5235F4CVM150?
Unit pricing for SCF5235F4CVM150 starts at $128.14 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.