SM912F634DV2AER2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-HLQFP (7x7) |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 3 |
| Speed | 20MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | S12 |
| R A M Size | 2K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | LINbus, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 15x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SM912F634DV2AER2 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 48-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 51.997 units of SM912F634DV2AER2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SM912F634DV2AER2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 51.997 units of SM912F634DV2AER2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SM912F634DV2AER2 available in?
The SM912F634DV2AER2 by NXP Semiconductors is available in a 48-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SM912F634DV2AER2?
Unit pricing for SM912F634DV2AER2 starts at $0.8847 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.