SPC5566MZP132
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 416-BBGA |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Speed | 132MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI |
| Series | MPC55xx Qorivva |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | e200z6 |
| R A M Size | 128K x 8 |
| Numberof I/ O | 256 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 40x12b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 3MB (3M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.35V ~ 1.65V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5566MZP132 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 416-BBGA, Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT, Speed: 132MHz.
This device comes in a 416-BBGA package.
FPGACenter currently has 1.700 units of SPC5566MZP132 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5566MZP132 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.700 units of SPC5566MZP132 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5566MZP132 available in?
The SPC5566MZP132 by NXP Semiconductors is available in a 416-BBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5566MZP132?
Unit pricing for SPC5566MZP132 starts at $93.34 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.