SPC5603BAVLL4R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 79 |
| Speed | 48MHz |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Core Processor | e200z0h |
| R A M Size | 28K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 28x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5603BAVLL4R is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-LQFP.
This device comes in a 100-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.244 units of SPC5603BAVLL4R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5603BAVLL4R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.244 units of SPC5603BAVLL4R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5603BAVLL4R available in?
The SPC5603BAVLL4R by NXP Semiconductors is available in a 100-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5603BAVLL4R?
Unit pricing for SPC5603BAVLL4R starts at $32.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.