SPC5674FAMVV3R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 516-BBGA |
| Supplier Device Package | 516-PBGA (27x27) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM |
| Number of I/ O | 32 |
| Speed | 264MHz |
| Core Processor | e200z7 |
| R A M Size | 256K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.08V ~ 5.25V |
| Data Converters | A/D 64x12b |
| Oscillator Type | External |
| Series | MPC56xx Qorivva |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5674FAMVV3R is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 516-BBGA.
This device comes in a 516-BBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.316 units of SPC5674FAMVV3R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5674FAMVV3R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.316 units of SPC5674FAMVV3R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5674FAMVV3R available in?
The SPC5674FAMVV3R by NXP Semiconductors is available in a 516-BBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5674FAMVV3R?
Unit pricing for SPC5674FAMVV3R starts at $160.49 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.