SPC5675KF0MMS2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 473-LFBGA |
| Supplier Device Package | 473-MAPBGA (19x19) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | - |
| Speed | 180MHz |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Core Processor | e200z7d |
| R A M Size | 512K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, FlexRay, I²C, LINbus, SPI |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 34x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The SPC5675KF0MMS2 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 473-LFBGA.
This device comes in a 473-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.423 units of SPC5675KF0MMS2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5675KF0MMS2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.423 units of SPC5675KF0MMS2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5675KF0MMS2 available in?
The SPC5675KF0MMS2 by NXP Semiconductors is available in a 473-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5675KF0MMS2?
Unit pricing for SPC5675KF0MMS2 starts at $102.19 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.