SPC5744BK1CMH2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 100-LFBGA |
| Peripherals | DMA, I²S, POR, WDT |
| Speed | 120MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, FlexRay, I²C, LINbus, SPI |
| Series | MPC57xx |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | e200z4 |
| R A M Size | 192K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Data Converters | A/D 36x10b, 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 1.5MB (1.5M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3.15V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5744BK1CMH2 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 100-LFBGA, Peripherals: DMA, I²S, POR, WDT, Speed: 120MHz.
This device comes in a 100-LFBGA package.
FPGACenter currently has 5.280 units of SPC5744BK1CMH2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5744BK1CMH2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.280 units of SPC5744BK1CMH2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5744BK1CMH2 available in?
The SPC5744BK1CMH2 by NXP Semiconductors is available in a 100-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5744BK1CMH2?
Unit pricing for SPC5744BK1CMH2 starts at $10.20 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.