SPC5746CHK1ACKU6
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD/HVD, POR, WDT |
| Speed | 80MHz, 160MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, FlexRay, I²C, LINbus, SAI, SPI |
| Series | Automotive, AEC-Q100 MPC57xx |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | e200z2, e200z4 |
| R A M Size | 384K x 8 |
| Numberof I/ O | 129 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| E E P R O M Size | 128K x 8 |
| Data Converters | A/D 68x10b, 31x12b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 3MB (3M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3.15V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5746CHK1ACKU6 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad, Peripherals: DMA, I²S, LVD/HVD, POR, WDT, Speed: 80MHz, 160MHz.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 2.665 units of SPC5746CHK1ACKU6 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5746CHK1ACKU6 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.665 units of SPC5746CHK1ACKU6 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5746CHK1ACKU6 available in?
The SPC5746CHK1ACKU6 by NXP Semiconductors is available in a 176-LQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5746CHK1ACKU6?
Unit pricing for SPC5746CHK1ACKU6 starts at $43.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.