SPC5747GK1MKU6R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-LQFP (24x24) |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, WDT |
| Number of I/ O | 129 |
| Speed | 80MHz/160MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | e200z2, e200z4, e200z4 |
| R A M Size | 768K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Tri-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, SAI, SPI, USB, USB OTG |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 80x10b, 64x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5747GK1MKU6R is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 850 units of SPC5747GK1MKU6R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5747GK1MKU6R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 850 units of SPC5747GK1MKU6R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5747GK1MKU6R available in?
The SPC5747GK1MKU6R by NXP Semiconductors is available in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5747GK1MKU6R?
Unit pricing for SPC5747GK1MKU6R starts at $69.17 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.