SPC5777CSK3MME4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 416-BGA |
| Supplier Device Package | 416-MAPBGA (27x27) |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, Zipwire |
| Speed | 300MHz |
| Core Processor | e200z7 |
| R A M Size | 512K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Tri-Core |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, PSI5, SENT, SPI |
| Program Memory Size | 8MB (8M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 10x16b Sigma-Delta, eQADC |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | Automotive, AEC-Q100 MPC57xx |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5777CSK3MME4 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 416-BGA.
This device comes in a 416-BGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.117 units of SPC5777CSK3MME4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5777CSK3MME4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.117 units of SPC5777CSK3MME4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5777CSK3MME4 available in?
The SPC5777CSK3MME4 by NXP Semiconductors is available in a 416-BGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5777CSK3MME4?
Unit pricing for SPC5777CSK3MME4 starts at $110.26 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.