SVF511R3K2CMK4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 364-LFBGA |
| Supplier Device Package | 364-LFBGA (17x17) |
| Voltage - I/ O | 3.3V |
| Speed | 400MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ MPE |
| R A M Controllers | LPDDR2, DDR3, DRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | DCU, GPU, LCD, VideoADC, VIU |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Security Features | ARM TZ, Hashing, RNG, RTC, RTIC, Secure JTAG, SNVS, TZ ASC, TZ WDOG |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SVF511R3K2CMK4 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Package / Case: 364-LFBGA, Supplier Device Package: 364-LFBGA (17x17).
This device comes in a 364-LFBGA package.
FPGACenter currently has 2.657 units of SVF511R3K2CMK4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SVF511R3K2CMK4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.657 units of SVF511R3K2CMK4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SVF511R3K2CMK4 available in?
The SVF511R3K2CMK4 by NXP Semiconductors is available in a 364-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SVF511R3K2CMK4?
Unit pricing for SVF511R3K2CMK4 starts at $75.19 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.