TEA19161CT/1Y
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Supply Controllers, Monitors |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 5.6 mA |
| Voltage - Input | 18.3V ~ 19.8V |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 10.6V ~ 11.4V |
| Applications | Power Supply Controller, Notebook Computers |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TEA19161CT/1Y is a power supply controllers & monitors in the Power Supervisors & Control family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Supply Controllers, Monitors, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.101 units of TEA19161CT/1Y in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TEA19161CT/1Y in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.101 units of TEA19161CT/1Y in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TEA19161CT/1Y available in?
The TEA19161CT/1Y by NXP Semiconductors is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TEA19161CT/1Y?
Unit pricing for TEA19161CT/1Y starts at $1.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.