TFF1024HN/N1,135
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Application Specific |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-DHVQFN (2.5x3.5) |
| Frequency - Max | 2.15MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | Clock |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| P L L | Yes |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input: Output | 2:1 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Main Purpose | Ku band VSAT applications |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TFF1024HN/N1,135 is a application specific processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Application Specific, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 787 units of TFF1024HN/N1,135 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TFF1024HN/N1,135 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 787 units of TFF1024HN/N1,135 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TFF1024HN/N1,135 available in?
The TFF1024HN/N1,135 by NXP Semiconductors is available in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TFF1024HN/N1,135?
Unit pricing for TFF1024HN/N1,135 starts at $15.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.