TJA1101BHN/0Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 36-HVQFN (6x6) |
| Voltage - Supply | 1.745V ~ 1.95V, 3.1V ~ 3.5V |
| Protocol | Ethernet |
| Number of Drivers/ Receivers | 1/1 |
| Duplex | Full, Half |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Data Rate | 100Mbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A991B1 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TJA1101BHN/0Z is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 36-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 36-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.002 units of TJA1101BHN/0Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TJA1101BHN/0Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.002 units of TJA1101BHN/0Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TJA1101BHN/0Z available in?
The TJA1101BHN/0Z by NXP Semiconductors is available in a 36-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TJA1101BHN/0Z?
Unit pricing for TJA1101BHN/0Z starts at $2.56 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.