FSFR2100
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads |
| Supplier Device Package | 9-SIP |
| Voltage - Breakdown | 600V |
| Power ( Watts) | 450 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 11.3V ~ 25V |
| Frequency - Switching | Up to 300kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Half-Bridge |
| Voltage - Start Up | 14.5 V |
| Duty Cycle | 50% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | Frequency Control |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The FSFR2100 is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads.
This device comes in a 10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 812 units of FSFR2100 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FSFR2100 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 812 units of FSFR2100 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FSFR2100 available in?
The FSFR2100 by Onsemi is available in a 10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FSFR2100?
Unit pricing for FSFR2100 starts at $9.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.