MC10EP51DTG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Complementary |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | -3V ~ -5.5V |
| Clock Frequency | 3 GHz |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | - |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | - |
| Current - Quiescent ( Iq) | 45 mA |
| Trigger Type | Positive, Negative |
| Input Capacitance | - |
| Function | Reset |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC10EP51DTG is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 49.915 units of MC10EP51DTG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC10EP51DTG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 49.915 units of MC10EP51DTG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC10EP51DTG available in?
The MC10EP51DTG by Onsemi is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC10EP51DTG?
Unit pricing for MC10EP51DTG starts at $4.38 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.