NB100LVEP56MNR2G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Differential Digital Multiplexer |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Voltage - Supply | ±2.375V ~ 3.8V |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Current - Output High, Low | - |
| Circuit | 2 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The NB100LVEP56MNR2G is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.582 units of NB100LVEP56MNR2G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NB100LVEP56MNR2G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.582 units of NB100LVEP56MNR2G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NB100LVEP56MNR2G available in?
The NB100LVEP56MNR2G by Onsemi is available in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NB100LVEP56MNR2G?
Unit pricing for NB100LVEP56MNR2G starts at $16.31 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.