NCV8664ST50T3G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 45V |
| Supplier Device Package | SOT-223 (TO-261) |
| Current - Supply ( Max) | 30 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 29 µA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.6V @ 150mA |
| P S R R | 67dB (100Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV8664ST50T3G is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-261-4, TO-261AA.
This device comes in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 28.062 units of NCV8664ST50T3G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV8664ST50T3G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 28.062 units of NCV8664ST50T3G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV8664ST50T3G available in?
The NCV8664ST50T3G by Onsemi is available in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV8664ST50T3G?
Unit pricing for NCV8664ST50T3G starts at $0.9608 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.