NCV8730BMTW330TBG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 38V |
| Supplier Device Package | 6-WDFNW (2x2) |
| Current - Supply ( Max) | 450 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 3 µA |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.48V @ 150mA |
| P S R R | 80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV8730BMTW330TBG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 8.103 units of NCV8730BMTW330TBG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV8730BMTW330TBG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.103 units of NCV8730BMTW330TBG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV8730BMTW330TBG available in?
The NCV8730BMTW330TBG by Onsemi is available in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV8730BMTW330TBG?
Unit pricing for NCV8730BMTW330TBG starts at $1.29 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.