NCV896530MWATXG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Current - Output | 1.6A |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.9V |
| Voltage - Output ( Max) | 3.3V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 2.7V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV896530MWATXG is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 17.664 units of NCV896530MWATXG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV896530MWATXG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 17.664 units of NCV896530MWATXG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV896530MWATXG available in?
The NCV896530MWATXG by Onsemi is available in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV896530MWATXG?
Unit pricing for NCV896530MWATXG starts at $2.90 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.