TL431CLPRAG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±2.2% |
| Temperature Coefficient | 50ppm/°C Typical |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads) |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | TO-92 (TO-226) |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 100 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.495V |
| Voltage - Output ( Max) | 36 V |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 1 mA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TL431CLPRAG is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±2.2%, Temperature Coefficient: 50ppm/°C Typical, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA).
This device comes in a TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 52.800 units of TL431CLPRAG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TL431CLPRAG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 52.800 units of TL431CLPRAG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TL431CLPRAG available in?
The TL431CLPRAG by Onsemi is available in a TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TL431CLPRAG?
Unit pricing for TL431CLPRAG starts at $0.1269 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.