INN3265C-H201-TL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 17 Leads |
| Supplier Device Package | InSOP-24D |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Power ( Watts) | 22 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback, Secondary Side SR |
| Voltage - Start Up | - |
| Duty Cycle | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The INN3265C-H201-TL is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 17 Leads.
This device comes in a 24-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 17 Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.463 units of INN3265C-H201-TL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the INN3265C-H201-TL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.463 units of INN3265C-H201-TL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the INN3265C-H201-TL available in?
The INN3265C-H201-TL by Power Integrations is available in a 24-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 17 Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for INN3265C-H201-TL?
Unit pricing for INN3265C-H201-TL starts at $1.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.