INN3867C-H801-TL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 24-PowerSMD Module (0.425, 10.80mm Width), 17 Leads |
| Supplier Device Package | InSOP-24D |
| Topology | Flyback, Secondary Side SR |
| Series | PowiGaN™, InnoSwitch™3-PD |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Power( Watts) | 50 W |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3.42V ~ 3.78V |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage- Start Up | 5 V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage- Breakdown | 650V |
| Frequency- Switching | 65kHz |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The INN3867C-H801-TL is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Package / Case: 24-PowerSMD Module (0.425, 10.80mm Width), 17 Leads, Supplier Device Package: InSOP-24D, Topology: Flyback, Secondary Side SR.
This device comes in a 24-PowerSMD Module (0.425, 10.80mm Width), 17 Leads package.
FPGACenter currently has 6.000 units of INN3867C-H801-TL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the INN3867C-H801-TL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of INN3867C-H801-TL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the INN3867C-H801-TL available in?
The INN3867C-H801-TL by Power Integrations is available in a 24-PowerSMD Module (0.425, 10.80mm Width), 17 Leads package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for INN3867C-H801-TL?
Unit pricing for INN3867C-H801-TL starts at $2.27 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.