TNY176PG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 8-PDIP-C |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Power ( Watts) | 19 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Frequency - Switching | 132kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback, Secondary Side SR |
| Voltage - Start Up | - |
| Duty Cycle | 65% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | EN |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TNY176PG is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.324 units of TNY176PG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TNY176PG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.324 units of TNY176PG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TNY176PG available in?
The TNY176PG by Power Integrations is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TNY176PG?
Unit pricing for TNY176PG starts at $3.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.