8A34001EAJG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-TFBGA |
| Type | Clock Synchronizer |
| Supplier Device Package | 144-CABGA (10x10) |
| Frequency - Max | 1GHz |
| Number of Circuits | 8 |
| Output | CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.465V |
| P L L | Yes |
| Input | Clock |
| Ratio - Input: Output | 8:12 |
| Differential - Input: Output | Yes/Yes |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 8A34001EAJG is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 144-TFBGA.
This device comes in a 144-TFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.981 units of 8A34001EAJG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 8A34001EAJG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.981 units of 8A34001EAJG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 8A34001EAJG available in?
The 8A34001EAJG by Renesas is available in a 144-TFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 8A34001EAJG?
Unit pricing for 8A34001EAJG starts at $89.99 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.