QS3126Q
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | Bus Switch |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Circuit | 1 x 1:1 |
| Independent Circuits | 4 |
| Base Product Number | QS3126 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The QS3126Q is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.201 units of QS3126Q in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the QS3126Q in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.201 units of QS3126Q in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the QS3126Q available in?
The QS3126Q by Renesas is available in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for QS3126Q?
Unit pricing for QS3126Q starts at $0.1267 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.