R5F5111JADNF#WA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-HWQFN (6x6) |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 24 |
| Speed | 32MHz |
| E E P R O M Size | 8K x 8 |
| Core Processor | RX |
| R A M Size | 8K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | RX111 |
| Base Product Number | R5F5111J |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R5F5111JADNF#WA is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 40-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 40-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 29.420 units of R5F5111JADNF#WA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R5F5111JADNF#WA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 29.420 units of R5F5111JADNF#WA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R5F5111JADNF#WA available in?
The R5F5111JADNF#WA by Renesas is available in a 40-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R5F5111JADNF#WA?
Unit pricing for R5F5111JADNF#WA starts at $0.6525 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.