R5F61668MN50BGV
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LFBGA |
| Supplier Device Package | 176-LFBGA (13x13) |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 92 |
| Speed | 50MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | H8SX |
| R A M Size | 56K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The R5F61668MN50BGV is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -20°C ~ 75°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LFBGA.
This device comes in a 176-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.302 units of R5F61668MN50BGV in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R5F61668MN50BGV in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.302 units of R5F61668MN50BGV in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R5F61668MN50BGV available in?
The R5F61668MN50BGV by Renesas is available in a 176-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R5F61668MN50BGV?
Unit pricing for R5F61668MN50BGV starts at $26.86 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.