R5S72642W144FP#U0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP |
| Supplier Device Package | 208-LFQFP (28x28) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 115 |
| Speed | 144MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | SH2A-FPU |
| R A M Size | 1M x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, SCI, SD, SIO, SPI, USB |
| Program Memory Size | - |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.1V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R5S72642W144FP#U0 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 208-LQFP.
This device comes in a 208-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.563 units of R5S72642W144FP#U0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R5S72642W144FP#U0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.563 units of R5S72642W144FP#U0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R5S72642W144FP#U0 available in?
The R5S72642W144FP#U0 by Renesas is available in a 208-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R5S72642W144FP#U0?
Unit pricing for R5S72642W144FP#U0 starts at $28.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.